W ramach uruchomionego Centrum ideaLAB oferujemy usługi specjalistyczne dla przedsiębiorstw MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego, działających w sektorze przemysłów kreatywnych. Usługa pozwala na zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw istotnych z punktu widzenia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Warianty zaoferowanej nowej usługi specjalistycznej znaleźć można poniżej:
Usługa A: dla przedsiębiorców posiadających własne zasoby kadrowe i czas na ich wykorzystanie, dysponujących ograniczoną mobilnością – dostęp do usługi online wraz ze zdalnym wsparciem eksperckim (podstawowym) (Cena od 300 zł/h)
Usługa B: dla przedsiębiorców posiadających częściowe własne zasoby kadrowe i czas na ich wykorzystanie – dostęp do usługi w Centrum wraz z podstawowym wsparciem eksperckim, w tym z pomocą w zinterpretowaniu oczekiwań klientów (Cena od 400 zł/h)
Usługa C: dla przedsiębiorstw posiadających niewielkie własne zasoby kadrowe i/lub czasu na ich pełne wykorzystanie – dostęp do usługi w Centrum, wraz z częściowym wsparciem eksperckim, w tym z pomocą w projektowanie i interpretowaniu wyników analizy ekonomicznej wdrażanego rozwiązania (Cena od 500 zł/h)
Usługa D: dla przedsiębiorstw nie posiadających własnych zasobów kadrowych i/lub czasu na ich wykorzystanie – dostęp dousługi w Centrum, wraz z pełnym wsparciem eksperckim / projektowym, opracowaniem prototypu oraz zapewnieniem konsultacji z odbiorcą ostatecznym (Cena od 1000 zł/h)
Ponadto wspomagamy rozwój firm rozpoczynających działalność (start-up’ów), zwłaszcza realizującychprojekty innowacyjne w powiązaniu z Wyższą Szkołą Gospodarki. Dla firm spin-off i spin-out tworzonych przez pracowników, studentów, absolwentów i inne osoby współpracujące z WSG nieodpłatnie pomagamy start-up’om
Działalność badawczo-rozwojowa dotycząca:
Usługi w zakresie projektowanie rozwiązań i ich wdrożeń:
Laboratorium Sieci Komputerowych – 2 szt.
Każde Laboratorium Sieci Komputerowych spełnia wymogi prowadzenia kursów CISCO CCNA oraz CCNP i jest wyposażone w:
Laboratorium Baz Danych
Laboratorium Baz Danych jest wyposażone 15 komputerów klasy PC z zainstalowanym oprogramowaniem Microsoft SQL Server, SQL Server Managment Studio, Microsoft Visual Studio oraz zestawem narzędzi
do prac programistycznych związanych z bazami danych.
Laboratorium Systemów CAD/CAM
Laboratorium Systemów CAD/CAM wyposażone jest w 15 stanowisk komputerowych, z zainstalowanym oprogramowaniem do projektowania wspomaganego komputerowo – Solid Edge ST3, AutoCAD LT, ArchiCAD.
Laboratorium Inżynierskiej Grafiki Komputerowej
Wyposażenie Laboratorium Inżynierskiej Grafiki Komputerowej składa się z 15 komputerów wyposażonych w dodatkowe karty graficzne oraz oprogramowania do obróbki i projektowania graficznego 2D i 3D – pakiet oprogramowania Affinity Designer, Affinity Photo, CorelDraw, Adobe Photoshop, Adobe InDesign.
Laboratorium Elektroniki
W Laboratorium Elektroniki znajduje się 12 stanowisk komputerowych, z których każde jest dodatkowo wyposażone w:
Studenci mają do dyspozycji 10 stanowisk, z których każde jest wyposażone w oscyloskop cyfrowy, generator, zasilacz stabilizowany z regulacją napięcia i regulowanym ograniczeniem prądu, co najmniej 1 multimetr lub miernik cęgowy. Łącznie na wyposażeniu Laboratorium elektroniki znajduje się:
Dodatkowo Laboratorium elektroniki jest wyposażone w:
Zestawy dydaktyczne podstaw elektroniki i układów analogowych:
Wyposażenie dydaktyczne wspierające dydaktykę w zakresie metrologii i miernictwa komputerowego:
Wyposażanie wykorzystywane w związku z prowadzeniem zajęć dydaktycznych związanych z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej:
Laboratorium Fizyczne
Wyposażenie Laboratorium Fizycznego obejmuje następujące stanowiska:
Laboratorium Projektowania Układów Sterowania i Robotyki
Laboratorium Projektowania Układów Sterowania i Robotyki jest wyposażone w 14 stanowisk komputerowych. Na każdym stanowisko jest zainstalowane następujące oprogramowanie komputerowe:
Dodatkowo na każdym stanowisku jest zainstalowane oprogramowanie dedykowane do komunikacji z urządzeniami wchodzącymi w jego skład. 13 z 14 stanowisk komputerowych jest wyposażonych w zasilacz pomocniczy 24V oraz zestaw sterowników i układów napędowych wykorzystywanych w trakcie procesu dydaktycznego:
Ponadto w skład wyposażenia pracowni wchodzi 13 stanowisk przenośnych z programowalnymi sterownikami logicznymi i przekaźnikami programowalnymi. Każde ze stanowisk jest wyposażone w układ zadawania stanów wejść cyfrowych, układ sygnalizacji stanów wyjść cyfrowych, układ zadawania stałoprądowego sygnału analogowego, zasilacz pomocniczy 12V lub 24V:
W laboratorium znajduje się także wyposażenie, które studenci wykorzystują do prototypowania układów kontrolno-pomiarowych:
Kolejnymi elementami wyposażenia są stanowiska do badania silników elektrycznych:
Laboratorium jest także wyposażone w zestaw podstawowych przyrządów pomiarowych i warsztatowych, takich jak oscyloskopy cyfrowe, multimetry, mierniki cęgowe, zasilacze regulowane w ilości 12 szt.
Laboratorium Programowania
W skład wyposażenia Laboratorium programowania wchodzi:
Laboratorium Programowania Gier i Systemów Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości
W skład wyposażenia Laboratorium Programowania Gier i Systemów Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości wchodzą następujące zestawy i urządzenia:
Laboratorium Programowania Maszyn i Robotów
Laboratorium Programowania Maszyn i Robotów jest wyposażone w 20 stanowisk komputerowych oraz w 32 szt. programowalnych platform mobilnych różnych rozmiarów i modeli ramion robotycznych:
W skład wyposażenia laboratorium wchodzą ponadto zestawy elementów mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych wykorzystywane przez studentów do budowy własnych konstrukcji:
Laboratorium Poligrafii
Laboratorium Poligrafii jest wyposażone w specjalizowane, wysokowydajne systemu druku:
Laboratorium Prototypowania
W skład wyposażenia Laboratorium Prototypowania wchodzi 32 szt. obrabiarek numerycznych i narzędzi:
Laboratorium Systemów Wbudowanych
Laboratorium posiada 20 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, oraz następujące wyposażenie:
W skład wszystkich zestawów uruchomieniowych wchodzą w skład niezbędne zasilacze, programatory, okablowanie oraz oprogramowanie.
Biblioteka Główna
Księgozbiór Biblioteki Głównej i jej filii obejmuje 49 117 woluminów (stan na 20.11.2020 r.), ułożonych według numerów inwentarzowych. W Bibliotece Głównej i jej filiach gromadzone są książki przede wszystkim związane z kierunkami kształcenia, głównie z zakresu: automatyki i robotyki, architektury i urbanistyki, budownictwa, dietetyki, ekonomii, ekonometrii, elektroniki, finansów i rachunkowości, fizjoterapii, fizyki, informatyki, gastronomii i żywienia, geografii, gospodarki przestrzennej hotelarstwa, inżynierii produkcji, kulturoznawstwa, lingwistyki stosowanej, logistyki, marketingu, mechatroniki, nauk o rodzinie, pedagogiki, pielęgniarstwa, prognozowania gospodarczego, wychowania fizycznego, socjologii, technologii żywności, turystyki i rekreacji, transportu, zarządzania. Obecnie w zasobach biblioteki znajduje się:
Aktualnie dostępne są tytuły literatury podstawowej wymienionej w programach nauczania (sylabusach) i literatury uzupełniającej. Ponadto Uczelnia zamierza dokonać dalszych zakupów literatury celem wzbogacenia i unowocześniania zasobów informacyjnych dla kierunkach „informatyka” i „Mechatronika”. Do końca br. planuje się powiększenie zbiorów bibliotecznych o pozycje dot. omawianego kierunku o około 100 woluminów.
W Bibliotece Głównej i jej filiach udostępniane są czasopisma (w tym obcojęzyczne), które odpowiadają profilowi kształcenia realizowanemu w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Zinwentaryzowanych jest ok. 2633 roczników i półroczników. Są to przeważnie czasopisma naukowe wydawane przez wyższe uczelnie lub inne placówki naukowe. Wszyscy studenci i pracownicy naukowi WSG mają dostęp do baz danych w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki, wśród których na szczególną uwagę zasługują: EBSCO, Elsevier, Nature, Science, Scopus, SciVal, Springer, Web of Science, inCities, Wiley, Science Advances, Scoap3, Spinger Open Choice. Ponadto studenci mają możliwość wykorzystywania polskich baz danych: BazEkon, CEON, CEJSH, Platforma Otwartej Nauki, SYMPOnet, a także wielu polskich i zagranicznych repozytoriów.
Ponadto studenci mogą korzystać z e-książek. Baza będzie docelowo obejmować wszystkie książki dostępne w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley. Na razie można przeglądać 77.497 eksiążek anglojęzycznych wydanych przez Springera w latach 2004-2018, 2515 e-książek wydanych przez Elseviera w latach 2011-2015 oraz 2449 e-książek wydanych przez Wileya w roku 2009 – 2015 (stan na 20.11.2020 r. ) .
Na życzenie wykładowcy Uczelnia opłaca semestralny dostęp do wybranych publikacji z serwisu IBUK.pl., z którego korzystają studenci kierunków „Informatyka” i „mechatronika”. To największa w Polsce wypożyczalnia oraz księgarnia internetowa z ebookami i audiobookami. W ofercie znajduje ponad 70 tys. tytułów naukowych, akademickich i profesjonalnych. Uczelnia podpisała także deklarację przystąpienia do projektu Academica. Jest to Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych zgromadzonych przez Bibliotekę Narodową. Obecnie udostępnianych około 2 000 000 dokumentów. W ramach tego projektu każdy student WSG ma bezpłatny dostęp do publikacji naukowych gromadzonych przez Biblioteką Narodową.
Wymiana międzybiblioteczna prowadzona jest na podstawie zawartych porozumień z ponad 30 uczelniami publicznymi z kraju i z zagranicy. Obejmuje ona wydawnictwa periodyczne oraz zwarte publikacje naukowe. Dzięki tej współpracy zasoby Biblioteki Głównej i jej filii są systematycznie wzbogacane o najnowsze wydawnictwa poszczególnych uczelni. W ramach podpisanych umów oraz dzięki zakupionemu sprzętowi do digitalizacji zbiorów Uczelnia współuczestniczy w tworzeniu następujących baz danych: e-Publikacje Nauki Polskiej (https://www.epnp.pl); Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (http://kpbc.umk.pl/dlibra).
W obu przypadkach dorobek naukowy pracowników udostępniany jest przez Internet.
Centrum Dokumentacji Europejskiej
Centrum Dokumentacji Europejskiej (CDE) to jedna z 20 specjalistycznych bibliotek gromadząca wydawnictwa na temat Unii Europejskiej. Publikacje gromadzone w CDE to m.in czasopisma, akty prawa powszechnego (Dzienniki Urzędowe, Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości), książki m.in. z ekonomii, budownictwa, transportu, konkurencyjności, polityki społecznej, polityki regionalnej itp. Centrum gromadzi książki, czasopisma oraz dokumenty elektroniczne i audiowizualne. Część z wydawnictw unijnych można przeglądać online za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki WSG.
Wyposażenie wypożyczalni i czytelni
Księgozbiór podręczny to celowo dobrany i uporządkowany zestaw książek wydzielony z całości księgozbioru bibliotecznego zawierający wydawnictwa o charakterze informacyjnym: encyklopedie (ogólne i specjalne), słowniki (językowe i rzeczowe), leksykony, poradniki oraz podstawowe publikacje z różnych dziedzin wiedzy, atlasy, przewodniki krajoznawcze, skrypty akademickie, prasę itp. W Czytelni, do dyspozycji czytelników jest 61 miejsc oraz 33 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Dostępne są również dwa stanowiska pracy zbiorowej. Oprócz tego użytkownicy biblioteki mają do dyspozycji 4 skanery. Władze Uczelni przywiązują wielką wagę do zaopatrzenia biblioteki w najnowszy sprzęt komputerowy. Dlatego w 2018 roku wymieniono wszystkie komputery. Zainstalowana sieć bezprzewodowa pozwala na korzystanie z WWW przy użyciu komputerów należących do studentów. Dla potrzeb studentów i doktorantów w czytelni wyodrębniono księgozbiór podręczny „Biblioteczka Biznesmena”.
Dzięki dotacjom MNiSW na zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom będącym osobami
niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia zakupiono do biblioteki:
W 2012 r. pozyskano środki finansowe z MNiSW na zadania z zakresu działalności upowszechniającej naukę, w ramach zadania „Tworzenie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych. Zadania bibliotek podmiotów działających na rzecz nauki” otrzymano dotację, która umożliwiła utworzenie stanowiska do digitalizacji. W ramach tego projektu zakupiono:
Przedsięwzięcie to umożliwiło zapoczątkowanie digitalizacji zbiorów Biblioteki Głównej WSG i publikowanie ich w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Przystąpienie do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej przyczynia się do popularyzacji działalności naukowej WSG.
Biblioteka co roku przeprowadza drogą mailową ankiety wśród wszystkich wykładowców na temat zapotrzebowania na literaturę specjalistyczną. Na tej podstawie dokonuje się zakupów podręczników jak i innej literatury specjalistycznej. Analizując plany studiów, programy kształcenia i ankiety przesyłane przez wykładowców na bieżąco dokonuje się zakupów kolejnych publikacji. W chwili obecnej, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez wykładowców, trwają procedury zakupu kolejnych 300 pozycji.
Wykaz oprogramowania
W poniżej liście znajduje się wykaz oprogramowania zainstalowanego w opisanych laboratoriach. Oprogramowanie narzędzie, wykorzystywane wyłącznie na 1 lub niewielkiej ilości stanowisk zostało także wymienione w opisie danego laboratorium.